• info@iranservis.com

  • شماره تماس :02144644452

  • ساعت کاری :7 روز درهفته و 24 ساعته

موتور جاروبرقی

وقتی صدای موتور جارو برقی زیاد می شود و جارو برقی سر و صدای زیادی دارد و یا هنگامی که به هر دلیل بوی سوختگی موتور جارو برقی بلند می شود به راحتی می توانیم پی به این نکته ببریم که مشکلی در فرآیند کاری جارو برقی ایجاد شده است.

از دسته مشکلاتی که تقریبا میتوان گفت قابل مشاهده است می توان به جرقه زدن موتور جارو برقی اشاره کرد. در برخی از مدل های جارو برقی از قسمت فن می توان جرقه زدن مورتور را مشاهده نمود و در برخی دیگر از جارو برقی ها بوی سوختگی گاها هشدار جرقه زدن جارو برقی را می دهد .

چند دلایل متعددی می تواند باعث جرقه زنی موتور جارو برقی شود ولی عمده ترین دلیل جرقه زدن موتور جارو برقی را باید ذغال برق موتور جارو برقی عنوان کرد.

برای تشخیص این مشکل تعمیر کاران حرفه ای جارو برقی معمولا به نوع جرقه نگاه می کنند و این عیب را تشخیص می دهند. هر گاه جرقه های موتور جارو برقی درشت و به رنگ قرمز باشد ممکن است موتور ، بالشتک و آرمیچر جارو برقی سوخته باشند.

برای این کار باید ابتدا موتور را باز کنید و به تنهایی به برق وصل کنید. اگر موتور روشن شد و مشکلی نداشت عیب از بالشتک و یا آرمیچر است . سپس باید آرمیچر را تست کنید که به احتمال زیاد مشکل از این قسمت می باشد. اگر آرمیچر خراب است باید آن را تعویض کنید. به خواندن مقاله علت جرقه زدن موتور جاروبرقی ادامه دهید .

اما گاهی جرقه های موتور جارو برقی قرمز رنگ و درشت نیست و به رنگ آبی و کوچک هستند. در این حالت بیشترین احتمال خرابی باشتک جارو برقی است . با این حال برای اطمینان با=هتر است ذغال موتور هم بررسی شود. اگر ذغال کوتاه باش احتمال دارد مشکل از ذغال هم باشد.

تاگر ذغال کوتاه شده باشد بهتر است تعویض شود. معمولا ذغال ها بر اساس کارکرد جارو برقی خراب می شوند و به مرور زمان و با هر بار جرقه زدن کوتاه تر می شوند. وقتی فاصله ذغال ها زیاد شود باعث می شود تا در زمان شروع به کار جارو برقی موتور جرقه بزند.

معمولا اگر ذغال کوتاه باشد باید آنها را تعویض کنید. بهتر است در هر صورت این کار توسط کارشناسان تعمیر جارو برقی انجام شود ولی اگر خودتان قصد تعویض ذغال جارو برقی را دارید بهتر است در نظر داشته باشید که ذغالی که تهیه می کنید بهترین کیفیت را داشته باشد تا عمری طولانی تر داشته باشد.

معمولا ذغال های نرم بهتر هستند. این ذغال ها حالت چرب دارند و وقتی آنها را لمس می کنید احساس چربی می کنید . اگر ذغال طبر باشد و یا از نوع سخت باشد خیلی زود دوباره خراب می شود.

اما گاهی مواقع هم علت جرقه زنی موتور جارو برقی مرتبط با کلکتور می باشد. علت خرابی کلکتور جارو برقی معمولا به دلیل خراب شدن ذغال ها می باشد. این دو ارتباط نزدیکی با هم دارند و هر گاه ذغال ها تمام و یا کوتاه شوند فشار زیادی که به آنها وارد می وشد کلکتور را می سوزاند و این موضوع باعث جرقه زنی موتور می شود.

لازم به ذکر است بهتر است قبل از اینکه وارد بررسی موتور و ذغال موتور و یا آرمیچر جارو برقی شوید بهتر است مدار برقی جارو برقی را یک نگاه اجمالی داشته باشید. مثلا در انتهای سیم جمع کن جارو برقی که سیم ها به موتور وصل می شوند به دلیل اینکه این رول مرتبا باز و بسته می شود گاها اتصال کوتاه ایجاد می شود و هر بار که سیم را به بیرو نمی کشید باعث جرقه زدن به دلیل اتصال برق به بدنه موتور می شود.

گاهی هم خرابی برد و زیاد کشیدن آمپر باعث می شود که سیم پیچی موتور برق بیشتر از توان خود دریافت کند و در مدار خود بخصوص در کلید گریز از مرکز اتصال ایجاد کند و باعث جرقه زنی شود.

هر آنچه که هست بررسی علت جرقه زدن موتور جاروبرقی از توان همه افراد خارج است و برخی به گمان ساده بودن اقدام به تعمیرات اشتباه و اضافه تر کردن هزینه تعمیر جارو برقی می کنند

 

.

آدرس

آدرس :

البرز . کمالشهر . خیابان امام خمینی نبش میلاد 10 مجتمع تجاری نگین طبقه اول پلاک 52

شماره همراه :

09125270135

دفتر مرکزی تهران :

021-44644452

شعبه تهران :

021-66534430

شعبه البرز :

026-34710054

شعبه البرز :

026-34495691

دفتر مرکزی قزوین :

028-33364309

آدرس ایمیل:

info [at] iranservice.com

Today2
Yesterday9
25971286

1399-01-14

آموزش تعمیرات

08 اسفند 1398 / مدیرت سایت
01 ارديبهشت 1398 / Super User
29 فروردين 1398 / Super User
29 فروردين 1398 / Super User
29 فروردين 1398 / Super User
29 فروردين 1398 / Super User
برای اطلاع از آخرین خبرهای سایت ایران سرویس در خبرنامه عضو شوید .
ثبت

logo-samandehi